FGİ %75’e varan enerji tasarrufu sunuyor

Lojistik sektörünün kapı ve yükleme teknoloji ihtiyacını hızlı ve kaliteli bir biçimde karşılamayı hedefleyen FGİ, yeşil depoların yaygınlaşmasına da ciddi anlamda katkı sunuyor.FGİ Genel Müdürü Günay Güneş, “Lojistik depolarla ilgili olarak ‘yeşil ayak izi bırakan’ ürünlerimiz %75’e varan enerji tasarrufu sağlıyor ve bunu belgeliyoruz” diyor.

Lojistik sektörünün kapı ve yükleme teknoloji ihtiyacını hızlı ve kaliteli bir biçimde karşılamayı hedefleyen FGİ, yeşil depoların yaygınlaşmasına da ciddi anlamda katkı sunuyor.

FGİ Genel Müdürü Günay Güneş, “Lojistik depolarla ilgili olarak ‘yeşil ayak izi bırakan’ ürünlerimiz %75’e varan enerji tasarrufu sağlıyor ve bunu belgeliyoruz” diyor.

FGİ hakkında bilgi vererek, üretim faaliyetlerinizden söz eder misiniz?

1997 yılında kurulan FGİ, 1998’de seksiyonel kapı yerel imalatçısı olarak faaliyet göstermeye başladı. 2002 yılında gücünü 1955’te kurulan ve 2500’den fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük endüstriyel kapı, garaj kapısı, yükleme sistemleri ve motor tedarikçilerinden biri olan Novoferm ile birleştiren FGİ, bugün endüstriyel kapılar ve yükleme sistemleri konusunda faaliyet gösteriyor. Şirket politikamız özetle: Kalite, sürüm değil. Tüm gayretimiz müşterilerimize azami kaliteyi, güvenliği, konforu ve estetiği asgari maliyetle sunabilmektir. Bu yüzden ürünlerimize uzun garanti süreleri veriyor istek üzere örnek bakım hizmetimiz ile ürünlerin her zaman ilk günkü gibi kalması ve uzun yıllar sorunsuz çalışmasını sağlıyoruz. Müşterilerimizin talep etmiş olduğu ürünler bölgelerin gereksinimleri, ulusal standartlar ve yönetmelikler dikkate alınarak sunuluyor. Tabii ki, ISO 9001 sertifikasına sahibiz ve çevreye olan sorumluluğumuzu yerine getirmek için en son teknoloji ile üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Müşterilerin taleplerini karşılamak için 2018 yılında yapmış olduğumuz yatırımla 3300 m2 alanda bulunan üretim tesisimizi toplam 6300 m2 ’ye çıkararak hem kapasite artışı sağladık hem de geleceğe olan vizyonunu ortaya koyduk. Ürünleri yarı mamul veya mamul olarak her biri sektör lideri olan partnerlerimizden tedarik ediyor, bu ürünlerin uygulamasını uzman kadromuzla yapıyor ve gerekli durumlarda satış ve montaj sonrası hizmet de veriyoruz.

Ürün gruplarınızı tanıtır mısınız?

Ürün gruplarımızı; seksiyonel kapılar, sarmal kapılar, yükleme rampa ve körükleri, hızlı kapılar, acil çıkış kapıları ve yangın kapıları şeklinde sıralayabiliriz. Ağırlıklı olarak; endüstriyel tesisler, gıda ve lojistik sektörlerine hizmet veren tesislerin ihtiyaçlara yönelik hizmet veriyoruz. Lojistik sektörüne yönelik; özel olarak geliştirilen yükleme peronlarında kullanılan birbiriyle uyumlu çalışan seksiyonel kapılar, yükleme rampaları, körükler, dayanma takozları ve yükleme güvenliğini sağlayan ürünler sunuyoruz. Bunun yanı sıra entegre depo takip sistemleriyle akıllı depoların çalışmalarını destekliyoruz. Ayrıca; lojistik depo ekipmanlarında enerji tasarrufu sağlayan ürünleri ile “yeşil depolar” kavramının yaygınlaşması için gayret gösteriyoruz.

YEŞİL AYAK İZİ BIRAKAN ÜRÜNLER ile Müşterilerinize sunduğunuz avantajlar neler?

Depo alanlarının daha verimli çalışmasını sağlayabilmek için izlenebilirliğini arttıran yazılım sayesinde tüm peronların çalışma performans ve verimliliklerini ayrı ayrı izleme ve yönetme fırsatı doğurmaktadır. Kurulduğumuz günden bu yana geliştirerek sürdürdüğümüz “doğru ihtiyaca doğru ürün” sloganımızla, projenin en başından sürece dahil oluyor, bu sayede kullanıcı ihtiyaçlarını daha iyi anlıyor ve çözüm önerilerimizi buna göre yapıyoruz. Bu sayede hem çözüm ortağı olduğumuz projelerde toplam kalite yönetiminin maksimum seviyede uygulanmasına hem de yeni teknolojilerimiz ile verimliliğin arttırılmasına yardımcı oluyoruz.

Hangi üretim teknolojilerini kullanıyorsunuz?

Fabrikamızın tüm üretim hattı Endüstri 4.0 destekleyecek otomasyon kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Özel uygulama istenen sektör ihtiyaçların giderilmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır. Üretim kapasitesini artıracak ve otomasyon bağlantılarının iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar da sürekli araştırılmaktadır.

NOVOFERM ÜRÜNLERİNİ YERLİLEŞTİRECEK Türkiye’de nasıl bir pazar payına sahipsiniz? Orta ve uzun vadeli büyüme hedefleriniz neler?

Türkiye pazarında %12’lik bir paya sahibiz. Orta vadede mevcut ürün gruplarımızdan birini daha yine “Novoferm Yetki Belgesi” ile Türkiye’de üretmek üzere çalışmalarımız devam ediyor. Bu sayede gerçekleşecek yeni projeler için daha hızlı tedarik sağlanacaktır. Ayrıca Novoferm ürünlerinin Ortadoğu ve Afrika pazarlarına FGİ üzerinden ulaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütürken, Novoferm grubu içindeki şirketler için de özel ürün tasarlama çalışmalarımız ara vermeksizin sürüyor. Uzun vadede hedefimiz tüm Novoferm ürünlerinin imalatlarını ülkemizde gerçekleştirmek ve kendi geliştirdiğimiz ürünlerimizi de bu havuza dâhil ederek şirketimizin dünya ile entegrasyonunu güçlendirmektir.

Sosyal Medya

Bizleri yakından takip edebilirsiniz.