Yangın kapısı sistemleri, yangın söndürme/müdahale sisteminin bir parçasıdır ve yangın çıkması durumunda yangının diğer bölümlere yayılmasını önlemek, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Yangın kapıları, yangın sırasında otomatik olarak kapanır ve yangının diğer kısımlara geçişi bu şekilde önlenmiş olur.

Yangın kapıları farklı özellikteki malzemelerden yapılmışlardır. Yapılarında bulunan yangına ve yüksek ısıya son derece dayanımlı malzemelerle ön plana çıkarlar. Bina yapı malzemeleriyle uyumlu renkte tasarlanabilirler. Ayrıca, yangın kapıları genellikle yangın algılama ve bildirme sistemleri ile birlikte çalışır. Bu sistemler, yangın çıktığında otomatik olarak kapıları kapatır ve insanların tahliyesine yardımcı olur. Yangın kapıları, yangınların yayılmasını sınırlamak için bölgeleme stratejilerinin bir parçası olarak kullanılan önemli bir yangın güvenlik tedbiridir. Müdahale konusunda büyük yardımcımız olan bu kapılar fabrika ve ofislerin yanı sıra özellikle okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller ve etkinlik merkezleri gibi kalabalık ve hareketliliğin çok olduğu alanlarda güvenle kullanılır.

Uluslararası standart ve prosedürlere uygun olarak üretilen FGİ yangın dayanımlı kapılar hem ülkemizde hem de dünyada genel kabul görmüş test ve sertifikasyonlara sahiptir. FGİ yangın dayanımlı kapılar, kullanım ihtiyacına göre farklı özellikler gösterir.  30, 60, 90 ve 120 dakikaya kadar yangına dayanımlı olabilirler.  Yangın sırasında insanları duman zehirlenmesinden koruması için de duman sızdırmaz özellikleri mevcuttur ki bu özellik insan hayatı için çok büyük önem taşır. İtfaiyenin yangın yönetmeliğinde fazlaca yere sahip olan yangın kapısı, Acil Çıkış Kapısı ismi ile de bilinir.  Hem fonksiyonel hem dekoratif tasarımları olan yangın kapıları; yana kayar yangın kapıları, kanatlı yangın kapıları (acil çıkış kapıları) ve sarmal yangın dayanımlı kapılar olarak gruplandırılabilir. Dayanıklılık, fonksiyonellik, güvenlik ile birlikte estetik anlamda da talebi karşılayan yangın kapıları şık bir görüntü sunar.

Sosyal Medya

Bizleri yakından takip edebilirsiniz.